Jaká vrata budou pro moji garáž nejlepší, jaká je optimální volba?

V dnešní době se zdá, že výklopná (zvedací) vrata jsou již standardem. Ano, avšak záleží, k čemu budete Vaši garáž používat. Plechové garáže nacházejí uplatnění, jak napovídá název, pro garážování auta, ale také např. jako technická místnost u domu nebo jednoduchá stavební buňka, která poskytuje místo pro dělníky, stavební materiál a nářadí pro stavbu domu. Plechová garáž je totiž často prvním objekt, který se na stavebním pozemku objeví před zahájením stavby Vašeho domu.

Zde je naše rada pro zákazníky kupující garáž. Jestliže potřebujete garáž pro garážování svého auta, tak se samozřejmě vyplatí investovat do výklopných vrat. Je to pohodlnější řešení, jelikož po otevření vrata visí pod stropem a odpadá tak riziko nárazu dveří o auto při silnějším poryvu větru. Pokud budete mít výklopná vrata, nebudete v zimě muset odstraňovat sníh z celého vjezdu, ale pouze z části bezprostředně před prahem. I když většina zákazníků nedělá ani to. Mínusem výklopných vrat je to, že po otevření snižují výšku vjezdu o 10 cm ve srovnání s dvoukřídlými vraty a zužují šířku vjezdu o 20 cm. Standardní velikost otvoru po otevření výklopných vrat nahoru je 1,9 m výšky a 2,7 m šířky. Nemusíte mít obavy, tyto rozměry umožňují pohodlné vjetí do garáže s každým osobním autem a téměř se všemi auty třídy MPV. Sám jsem do standardní garáže vjížděl bez problémů s Chryslerem Voyager. Pokud si objednáte garáž se zvýšenou výškou, můžeme pro Vás vyrobit výklopná vrata s výškou vjezdu 2,5 m.

Lze u výklopných vrat v plechové garáži namontovat pohon? Ano, u každých výklopných vrat lze namontovat automat, který je bude otevírat po stisknutí tlačítka na dálkovém ovládání. Je pouze jedno a přesněji řečeno dvě „ALE“. První „ALE“ je to, že u garáže se sklonem střechy k zadní stěně je třeba zvýšit celou garáž, aby se dodržela požadovaná výška vrat. Je to nutné z toho důvodu, abychom získali prostor mezi vraty a stropem pro umístění automatu. Tento problém se nevyskytuje u garáží se sklonem střechy ve směru k boční stěně, k přední stěně a u sedlové střechy. Druhé „ALE“ je další vstup do garáže pro případ poruchy pohonu nebo výpadku elektřiny. Doporučujeme zákazníkům, aby svou plechovou garáž vybavili doplňkovými plechovými dveřmi ve kterékoliv boční stěně nebo přímo ve vratech pro případ poruchy automatiky. Není to nutné, je to však praktické a může nám to uspořit mnoho problémů.

A co když garáž bude sloužit pro hospodářské účely? Otevřeně říkáme, že nemá smysl přeplácet a postačí úplně normální dvoukřídlá vrata. O to víc, jestliže naše plechová garáž má být pouze garáží na stavbě. V praxi se často setkáváme s garážemi, které byly postaveny na dobu trvání stavby, a praxe ukazuje, že po dokončení stavby je garáž otlučená, špinavá od malty, lepidla a betonu a mnohdy poškozená mechanicky po srážce se stavebními stroji. Proto je nejlepším řešením koupit pro stavbu nejlevnější plechovou garáž 3x5 m a po dokončení stavby ji prodat (s čímž obvykle nejsou větší problémy). Pak si můžete koupit vhodnou garáž pro auto, pokud už garáž u Vašeho nového domu nebudete mít.

Přečtěte si také: