Jaké mám použít kotvení, jakým způsobem je třeba přikotvit garáž k podkladu?

Zákazníci se nás často ptají, s jakým rozestupem by měly z betonu vyčnívat trny pro ukotvení garáže. Nezřídka se nás ptáte, jakým způsobem se garáž kotví do dlaždic nebo přímo do země, když garáž bude postavena pouze na dobu stavby a pak se odstraní...

 

Za prvé nikdy nezapouštějte do betonu žádné tyče ani trny. Při montáži u zákazníků, kteří se neřídili naší radou a dali do betonu šrouby, se nám ještě nikdy nepodařilo trefit se těmi šrouby do míst, která by byla vhodná k ukotvení. Ve spodní části konstrukce garáže nejsou připravené žádné otvory. Otvory se vyvrtávají teprve na místě bezprostředně před ukotvením na vybraných místech, kde garáž nejlépe přiléhá k podkladu. Možná to bude znít legračně, ale velmi často potěry nejsou rovné a u stěn jsou škvíry, proto v takových místech, kde mezi konstrukcí a podkladem je mezera, se kotvy nepoužívají.

 

 

Ideální je ukotvení garáže do betonu pomocí atestovaných třmenových kotev nebo též páskových kotev. My používáme třmenové kotvy 10 x 100 mm nebo 10 x 120 mm.

Kotvení pomocí kotev je také vhodné z toho důvodu, že kotvu lze vždy vyšroubovat, přemístit, podložit ně

ím garáž, pokud beton není rovný. To se hodí obzvlášť v případě garáží s výklopnými vraty. Proto zapouštění ocelových trnů do betonu a následné přivaření garáže k těmto prvkům nemá smysl, jelikož takový spoj je, pokud např. chceme seřídit polohu vrat, nutné rozřezat.

 

Ve vztahu ke kotvení do chodníkových dlaždic je nutné konstatovat, že takové řešení je možné avšak pouze na zodpovědnost zákazníka. Bohužel dlaždice při vrtání velice často praskají. Samotná trvanlivost takového upevnění garáže k podkladu je také s otazníkem, jelikož ve skutečnosti ukotvení k dláždicím umožňuje stabilizaci garáže pouze v příčném směru. V případě vichřice může silný závan větru přes otevřená vrata zvednout garáž i s dlaždicemi, ke kterým byla připevněna.

 

Kotvení k zemi je pak již bohužel loterie. Lze samozřejmě garáž ukotvit k základovým dláždicím. Pokud jsou zapuštěny do země a mezi stěnami a podkladem nevzniknou mezery, pak to většinou bude stačit. Je možné také do země zatlouct ohnuté háky z armovací ocele, které přidrží trochu konstrukci, nebo zašroubovat do země „kotvy pro použití na zahradě“ a k nim nějak plechovou garáž přišroubovat. Poslední uvedený způsob se zdá být vzhledem k samotné konstrukci kotvy nejlepší z uvedených. Bohužel 100 % záruka v takovém případě není.

 

Přečtěte si také:

  • Jakou garáž si mám vybrat? Zděnou, dřevěnou nebo plechovou?

  • Jaká vrata budou pro moji garáž nejlepší, jaká je optimální volba?

  • Budou pod garáž stačit 4 dlaždice, nebo musím udělat potěr?!

  • "Garáž si natřu později sám." Co je tedy lepší – zinkovaný plech nebo plech s akrylovým povlakem?

  • Jak mám garáž zateplit?

  • Jak si mám vybrat garáž tak, abych toho později nelitoval?

  • O nás, aneb jak si vybrat solidní firmu?