"Garáž si natřu později sám." Co je tedy lepší – zinkovaný plech nebo plech s akrylovým povlakem?

Při výběru garáže, stanovení jejího tvaru a rozměrů je třeba vybrat také typ plechu, ze které má být vyrobena. Co je lepší, obyčejný pozink nebo plech s akrylovým povlakem? Samozřejmě, že s akrylovým povlakem. Jsou dva důvody proč.

Prvním důvodem je odolnost. Plech s akrylovým povlakem je pozinkovaný plech opatřený nátěrem. Přesněji řečeno, při výrobě je pokryt organickým povlakem v odstínu RAL.

Druhým důvodem je estetičnost. Nelze zatajit, že garáž z plechu s akrylovým povlakem vypadá zkrátka lépe. Dále u jedné garáže mnohdy kombinujeme 2 nebo 3 barvy plechu, aniž by došlo k navýšení ceny. V naší nabídce je trvale cca 14 odstínů plechů s akrylovým povlakem, jako např. RAL 1002, RAL 3005, RAL 3009, BTX 2701, RAL 5010, RAL 6020, BTX 4702, RAL 7016, RAL 7024, BTX 5703, RAL 8004, BTX 2702, RAL 8017, BTX 6701, RAL 9005, RAL 9006, RAL 9010.

Novinkou je plech s povlakem imitujícím dřevo. Jedná se o plech s akrylovým povlakem, kde je místo normálního homogenního odstínu nanesen různobarevný potisk imitující strukturu dřeva. Jedná se o něco takového, jako např. nábytkové polepy MDF. Jedná se samozřejmě pouze o vizuální 2D efekt, tzn. na omak je plech hladký bez natištěné struktury. V současnosti máme 2 odstíny plechu s imitací dřeva ZLATÝ DUB a TMAVÝ OŘECH. Standardně používáme tento plech na stěny garáže nebo např. na samotná vrata, kdežto střechu vždy provádíme v normálním odstínu, což je nejčastěji čokoládově hnědá RAL 8017 nebo její matná varianta BTX 6701. Garáže vyrobené z plechu imitujícího dřevo se dokonale hodí k umístění na příjezdových cestách u domů a na zahradách, kde svým vzhledem působí jako stavby ze dřeva.

Jestliže jsme již otevřeli otázku volby typu plechu pro naši garáž, musíme také říci, že k plné spokojenosti je nutné také nýty připevňující plech ke kostře provést v barvě plechu. Standardně se používají hliníkové nýty stříbrné barvy. Použití natřených nýtů zvyšuje v malém rozsahu cenu, což je však kompenzováno estetickým vzhledem.

 

Pro ty z Vás, kteří si chtějí koupit zinkovanou garáž, a později si ji natřít uvádíme, že takové řešení je možné. Otázku efektivity takového řešení si musíte zodpovědět sami. Za prvé 5 l plechovka kvalitní polyvinylové barvy pro pozink např. Lowicyn stojí cca 197 PLN, tedy poměrně hodně. Podle údajů na etiketě stačí takové množství pro cca 50 m2, tj. pro typickou garáž, která má plochu 44 m2 jedna plechovka stačí. Za druhé je třeba ještě něčím odmastit plech, připočíst ředidlo, štětec nebo váleček a především Váš drahý čas. Pokud vezmeme do úvahy skutečnost, že příplatek za barvu na typické garáži je 300 až 350 PLN (s výjimkou imitace dřeva), natřením garáže ve vlastní režii můžete ušetřit cca 50 PLN. Zda to stojí za to, si musíte rozhodnout sami.

 

Přečtěte si také:

  • Jakou garáž si mám vybrat? Zděnou, dřevěnou nebo plechovou?

  • Jaká vrata budou pro moji garáž nejlepší, jaká je optimální volba?

  • Budou pod garáž stačit 4 dlaždice, nebo musím udělat potěr?!

  • Jaké mám použít kotvení, jakým způsobem je třeba přikotvit garáž k podkladu?

  • Jak mám garáž zateplit?